Ponúkame Vám kvalitné a príjemné ubytovanie v penzióne Kyčera, ktorý sa nachádza v samom centre obce Oščadnica. Tunajšie hory Kysuckých Beskýd poskytujú oddych a relax počas všetkých ročných období. ![]() |

Oščadnica a okolie |
Obec Oščadnica sa nachádza pod masívom Veľkej Rače a patrí medzi najvýznamnejšie centrá zimnej a letnej turistiky a rekreácie nielen na Kysuciach, ale aj v rámci Slovenska. Zimné športy na Kysuciach - Oščadnica-Veľká Rača. Veľkou prednosťou tohto strediska je jeho rozloha a dispozícia v troch rôznych, navzájom lyžiarsky prepojených lokalitách - Dedovka, Marguška a Lalíky. Nachádzajú sa tu zjazdovky všetkých náročností, takže si tu dobre zalyžujú všetci od začiatočníkov až po najnáročnejších lyžiarov. Ponuka služieb je pestrá - školy a škôlka, úschovňa, ski servis, požičovňa lyží a predajňa športových potrieb. Na spestrenie lyžovačky je možné požičať si skifox, alebo zažiť adrenalín na bobovej dráhe, ktorá je najväčšou atrakciou v stredisku. Samozrejme v našej ponuke nechýba ani večerné lyžovanie. K dispozícii sú dve 4-sedačkové a jedna 6-sedačková lanovka v kombinácii s 8-miestnou kabínkou. Pripravené sú tiež trate pre bežkárov.
Kalvária v Oščadnici je jediná svojho druhu na Kysuciach. Kostol nad Kalváriou bol postavený tak isto na žiadosť oščadnických veriacich z vďačnosti za to, že v roku 1945 počas II. svetovej vojny, kedy sa takmer 30 dní urputne bojovalo na blízkej Rači, nikto z obyvateľov nepadol a obec vyviazla bez pohromy.
Pochádza zo začiatku 20. storočia, keď bol poľovníckym sídlom grófa Ballestrema. Nachádza sa v jedinom lesoparku so vzácnymi drevinami na Kysuciach z rovnakého obdobia. Od roku 1981 sú v ňom sprístupnené dve stále expozície Kysuckej galérie a to stála expozícia zakladateľov Kysuckej galérie
Nachádza sa na začiatku obce Radoľa, smer Vadičov. Renesančný typ zemianskeho sídla. Objekt je dvojpodlažný, pôvodne zrejme opevnený hradobným múrom, ktorého časť sa zachovala. Po rekonštrukcii v roku 198 sa v objekte nachádzajú expozície Kysuckého múzea.
Je významnou technickou pamiatkou, nakoľko je to úzkokoľajná lesná železnička s úvraťovým systémom, ktorá kedysi spájala Kysuce s Oravou. Úvraťový systém sa používal na prekonanie veľkého prevýšenia na krátkom úseku pomocou striedania tlačenia a ťahania lokomotívou. V roku 1991 bola vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku SR. Múzejná železnica zachovaná časť bývalej Kysucko-oravskej železnice, prechádza cez areál Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke.
Múzeum kysuckej dediny je skanzen nachádzajúci sa neďaleko obce Nová Bystrica, časti Vychylovka v doline Chmúra, ktorá je súčasťou CHKO Kysuce. Skanzen vznikol v roku 1974, pričom jeden z hlavných dôvodov pre jeho vznik bola výstavba vodnej nádrže Nová Bystrica. Jeho prvou úlohou totiž bola záchrana pamiatok ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré pre spomínanú výstavbu zanikli. V expozícii sa nachádza 34 stavieb, prevažne obytných domov a hospodárskych budov, ďalej krčma z Korne, dva mlyny a murovaná kaplnka zo Zborova nad Bystricou. Súčasťou skanzenu je aj úzkokoľajná lesná železnica s úvraťovým systémom. Expozícia zachytáva nielen architektúru, ale aj kultúru a spôsob života v oblasti Kysúc z 19. storočia a prvej polovici 20. storočia.
Prvý orloj na Slovensku. Ide o dielo akademického sochára Viliama Loviška, akademickej sochárky Marcely Loviškovej a architekta Ivana Jarinu. Umiestnili ho na priečelí Domu kultúry na Rínku sv. Michala.
Miesto, kde sa vraj pred viac ako polstoročím (1958) zjavila Panna Mária. V blízkosti zjavenia sa nachádzajú „liečivé“ pramene. Na mieste zjavenia sa nachádza kaplnka Panny Márie Kráľovnej pokoja, kde sa počas roka konajú púte a bohoslužby.
nachádza v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce na území obce Korňa. V roku 1984 bol vyhlásený za prírodnú pamiatku. Dokumentuje jednu z vlastností flyšového pásma - roponosnosť. Na chránenom území s rozlohou 0,171 ha vidieť prirodzený výver ľahkej ropy s vysokým obsahom olejov s občasnými výronmi metánu.
Nachádzajú sa v bezprostrednej hranice s Českou republikou, v katastri mesta Čadca, v časti Milošová - Megoňky. Prírodný útvar je svetovou geologickou raritou. Obrovské kamenné gule sa vylupujú z okolitého kamenného podložia. Majú vajcovitý až dokonalý guľovitý tvar a ich priemer sa pohybuje až do 2,6 m. Nálezisko bolo odkryté v lome, v ktorom sa ťažil kameň na stavebné účely.
Prírodná pamiatka sa nachádzajú na riečke Vychylovka v Novej Bystrici. Sú ukážkou typického prahovitého prietoku horskej riečky skalnými vrstvami ílovcov a pieskovcov. Prah je rozčlenený na niekoľko lávok a pokračuje v skalnom koryte asi na úseku 150 m. Viditeľný je z cesty. |