+421 41 4382154

Oščadnica a okolie

Obec Oščadnica sa nachádza pod masívom Veľkej Rače a patrí medzi najvýznamnejšie centrá zimnej a letnej turistiky a rekreácie nielen na Kysuciach, ale aj v rámci Slovenska.

Zimné športy na Kysuciach - Oščadnica-Veľká Rača. Veľkou prednosťou tohto strediska je jeho rozloha a dispozícia v troch rôznych, navzájom lyžiarsky prepojených lokalitách - Dedovka, Marguška a Lalíky. Nachádzajú sa tu zjazdovky všetkých náročností, takže si tu dobre zalyžujú všetci od začiatočníkov až po najnáročnejších lyžiarov.

Ponuka služieb je pestrá - školy a škôlka, úschovňa, ski servis, požičovňa lyží a predajňa športových potrieb. Na spestrenie lyžovačky je možné požičať si skifox, alebo zažiť adrenalín na bobovej dráhe, ktorá je najväčšou atrakciou v stredisku. Samozrejme v našej ponuke nechýba ani večerné lyžovanie.

K dispozícii sú dve 4-sedačkové a jedna 6-sedačková lanovka v kombinácii s 8-miestnou kabínkou. Pripravené sú tiež trate pre bežkárov.

V Kysuckom regióne môžete navštíviť zaujímave miesta v blízkom okolí.

Kalvária - kostol
Kalvária  v Oščadnici je jediná svojho druhu na Kysuciach. Kostol nad Kalváriou bol postavený tak isto na žiadosť oščadnických veriacich z vďačnosti za to, že v roku 1945 počas II. svetovej vojny, kedy sa takmer 30 dní urputne bojovalo na blízkej Rači, nikto z obyvateľov nepadol a obec vyviazla bez pohromy.

Kaštieľ - galéria - park
Pochádza zo začiatku 20. storočia, keď bol poľovníckym sídlom grófa Ballestrema. Nachádza sa v jedinom lesoparku so vzácnymi drevinami na Kysuciach z rovnakého obdobia. Od roku 1981 sú v ňom sprístupnené dve stále expozície Kysuckej galérie a to stála expozícia zakladateľov Kysuckej galérie

Kaštieľ v Radoli
Nachádza sa na začiatku obce Radoľa, smer Vadičov. Renesančný typ zemianskeho sídla. Objekt je dvojpodlažný, pôvodne zrejme opevnený hradobným múrom, ktorého časť sa zachovala. Po rekonštrukcii v roku 198 sa v objekte nachádzajú expozície Kysuckého múzea.

Historická lesná úzkokoľajná železnica - Vychylovka
Je významnou technickou pamiatkou, nakoľko je to úzkokoľajná lesná železnička s úvraťovým systémom, ktorá kedysi spájala Kysuce s Oravou. Úvraťový systém sa používal na prekonanie veľkého prevýšenia na krátkom úseku pomocou striedania tlačenia a ťahania lokomotívou. V roku 1991 bola vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku SR. Múzejná železnica zachovaná časť bývalej Kysucko-oravskej železnice, prechádza cez areál Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke.

Múzeum Kysuckej dediny  -  Vychylovka
Múzeum kysuckej dediny je skanzen nachádzajúci sa neďaleko obce Nová Bystrica, časti Vychylovka v doline Chmúra, ktorá je súčasťou CHKO Kysuce. Skanzen vznikol v roku 1974, pričom jeden z hlavných dôvodov pre jeho vznik bola výstavba vodnej nádrže Nová Bystrica. Jeho prvou úlohou totiž bola záchrana pamiatok ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré pre spomínanú výstavbu zanikli. V expozícii sa nachádza 34 stavieb, prevažne obytných domov a hospodárskych budov, ďalej krčma z Korne, dva mlyny a murovaná kaplnka zo Zborova nad Bystricou. Súčasťou skanzenu je aj úzkokoľajná lesná železnica s úvraťovým systémom. Expozícia zachytáva nielen architektúru, ale aj kultúru a spôsob života v oblasti Kysúc z 19. storočia a prvej polovici 20. storočia.

Stará Bystrica - Orloj
Prvý orloj na Slovensku. Ide o dielo akademického sochára Viliama Loviška, akademickej sochárky Marcely Loviškovej a architekta Ivana Jarinu. Umiestnili ho na priečelí Domu kultúry na Rínku sv. Michala.

Pútnicke miesto Živčáková
Miesto, kde sa vraj pred viac ako polstoročím (1958) zjavila Panna Mária. V blízkosti zjavenia sa nachádzajú „liečivé“ pramene. Na mieste zjavenia sa nachádza kaplnka Panny Márie Kráľovnej pokoja, kde sa počas roka konajú púte a bohoslužby.

Ropný prameň Korňa
Nachádza v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce na území obce Korňa. V roku 1984 bol vyhlásený za prírodnú pamiatku. Dokumentuje jednu z vlastností flyšového pásma - roponosnosť. Na chránenom území s rozlohou 0,171 ha vidieť prirodzený výver ľahkej ropy s vysokým obsahom olejov s občasnými výronmi metánu.

Kamenné gule v Čadci - Megoňkách
Nachádzajú sa v bezprostrednej hranice s Českou republikou, v katastri mesta Čadca, v časti Milošová - Megoňky. Prírodný útvar je svetovou geologickou raritou. Obrovské kamenné gule sa vylupujú z okolitého kamenného podložia. Majú vajcovitý až dokonalý guľovitý tvar a ich priemer sa pohybuje až do 2,6 m. Nálezisko bolo odkryté v lome, v ktorom sa ťažil kameň na stavebné účely.

Vychylovské prahy - Vychylovka
Prírodná pamiatka sa nachádzajú na riečke Vychylovka v Novej Bystrici. Sú ukážkou typického prahovitého prietoku horskej riečky skalnými vrstvami ílovcov a pieskovcov. Prah je rozčlenený na niekoľko lávok a pokračuje v skalnom koryte asi na úseku 150 m. Viditeľný je z cesty.